O mnie

O mnie

Witam Cię serdecznie na mojej stronie!

Nazywam się Paweł Łyś. Jestem nauczycielem języka angielskiego. Uczę osoby dorosłe na wszystkich poziomach zaawansowania. Mieszkam w Anglii, a konkretnie na północy, w hrabstwie South Yorkshire, gdzie od czternastu lat współprowadzę szkołę języka angielskiego dla lokalnej Polonii.

W Polsce ukończyłem filologię angielską na UMCS w Lublinie, a w Anglii studia podyplomowe na wydziale lingwistyki University of York. Jestem wielkim zwolennikiem wprowadzania do zajęć materiałów dydaktycznych własnego autorstwa. Uwielbiam wyłapywać niuanse w języku angielskim i w przystępny sposób wyjaśniać je swoim uczniom.

W ciągu piętnastu lat pobytu na północy Anglii udało mi się poznać i zaprzyjaźnić z kilkoma lokalnymi native’ami. Jeden z nich, to wykwalifikowany nauczyciel TEFL z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu obcokrajowców, który – podobnie jak ja – uwielbia dyskutować na temat niuansów w języku angielskim. Ma na imię Matt i jest moim głównym konsultantem. Korzystając z tych znajomości, postanowiłem zacząć tworzyć materiały, które pomagają wyjaśniać subtelności z zakresu gramatyki i słownictwa, czego owocem jest (jak dotąd) książka Wiele ścieżek w języku angielskim – którą wybrać?, wydana przez serwis Rozpisani.pl (PWN) w 2018 roku oraz suplement do niej w formie e-booka, który przygotowałem niedawno.

Zachęcam Cię gorąco do śledzenia wpisów na moim blogu. Treści, które będę tam poruszał, są przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych uczących się języka angielskiego na poziomach od B1 wzwyż oraz dla nauczycieli/lektorów. Jeśli uczysz się języka angielskiego na poziomie średnio-zaawansowanym lub zaawansowanym, chciałbym pomóc Ci poczuć większą pewność w doborze właściwych struktur do odpowiedniego kontekstu poprzez doprecyzowanie zagadnień, które przerabiasz na kursach. Oprócz tego zależy mi, żeby uwrażliwić Cię na niuanse, pokazując, że czasami drobne różnice między strukturami mogą mieć duże znaczenie w komunikacji. Będę starał się robić to w sposób maksymalnie student-friendly, ograniczając język techniczny do minimum. Jeśli jesteś nauczycielem/lektorem języka angielskiego, mam nadzieję, że po lekturze moich wpisów spojrzysz na zagadnienia – które wykładasz na co dzień – z nowej, innej perspektywy i będzie Ci łatwiej odpowiadać na trudne pytania dociekliwych uczniów. Będzie mi bardzo miło, jeśli uznasz mój materiał za inspirujący i zaczniesz włączać omawiane tutaj tematy do swoich lekcji.

Zachęcam Cię również do zapoznania się z filmem prezentującym moją książkę (zakładka Publikacje). Tymczasem życzę Ci przyjemnego korzystania z dostępnych na stronie materiałów i mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej 🙂